Polička

Město Polička

Polička je vstupní branou do Žďárských vrchů, jednoho z nejkrásnějších koutů Česko- moravské vrchoviny. V minulosti bývala věnným městem českých královen a v 18. století patřila mezi nejbohatší města Východních Čech. Do dnešních dnů se dochovaly městské hradby, zpevněné 19 věžemi, s ochozem místy přístupným veřejnosti. Hradby v délce 1220 m obepínají celé historické jádro. Na náměstí stojí jeden z nejkrásnějších mariánských sloupů v Čechách a barokní radnice s expozicemi městské galerie. Dominantou města je kostel sv. Jakuba, v jehož věži se narodil a část svého dětství prožil hudební skladatel Bohuslav Martinů. 8. února 2010 byl kostel sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů prohlášen za národní kulturní památku. Světnička ve věži je zpřístupněna veřejnosti. V Centru Bohuslava Martinů v Poličce jsou otevřeny nové zábavné expozice věnované historii, hudbě, sklářství a životu a dílu Bohuslava Martinů. Návštěvu Poličky doporučujeme spojit s výletem na nedaleký 17 km vzdálený hrad Svojanov

Gotické opevnění

Gotické opevnění

odtud se vychází s průvodcem a zde je možné si prohlídku objednat. Prohlídka určeného úseku hradeb zahrnuje výstup na ochoz, procházku po části ochozu a návštěvu hradební bašty (bašt) – vše s patřičným výkladem vztahujícím se k historii a charakteristikám tohoto středověkého opevnění.

Návštěvní doba: každou celou hodinu s výjimkou poledne

  • duben a říjen (průvodce v CBM): Út – Ne v 10, 11, 13, 14, 15 hod.
  • květen – srpen (průvodce v CBM): Út – Ne v 10, 11, 13, 14, 15, 16 hod.
  • září (průvodce v městské galerii): Út – Ne v 10, 11, 13, 14, 15 hod.
  • listopad – březen: zavřeno

Městská galerie – Centrum Bohuslava Martinů

Městská galerie

Na jaře roku 2009 bylo v budově Městského muzea v Poličce v rámci oslav 50. výročí od úmrtí slavného hudebního skladatele a poličského rodáka Bohuslava Martinů slavnostně otevřeno Centrum Bohuslava Martinů. Pojďte se s námi bavit. Čekají na vás nové moderně pojaté expozice, obohacené interaktivními prvky a oživené řadou programů a her. Můžete si zkusit založit a vybudovat město, poznávat historii, zařadit se mezi poličské ostrostřelce, smlouvat na tržišti a nasát atmosféru života minulého století v tvorbě Bohuslava Martinů. Vstupte s námi do světa křehké a barevné krásy v expozici Horáckého skla. Vyzkoušejte si znalosti historie nebo umění zpěvu v lavicích školní třídy, kde se malý Bohuslav učil. To vše a mnoho dalšího na vás čeká v Centru Bohuslava Martinů.
VSTUP DO MUZEJNÍCH EXPOZIC A NA KRÁTKODOBÉ VÝSTAVY:

  • září-duben: úterý – neděle: 9.00-12.00, 12.30-16.00 hod.
  • květen-srpen: úterý – neděle 9.00-12.00-12.30-17.00 hod.

Rodná světnička Bohuslava Martinů

Rodná světnička Bohuslava Martinů
Pokud se odhodláte zdolat 192 schodů v kostelní věži, dostane se do rodné světničky hudebního skladatele Bohuslava Martinů. Skladatelův otec, povoláním švec, zde “vykonával funkci pověžného – stráž proti ohni ve dne i v noci”; ve věžní světničce bydlela jeho rodina. Skromný pokojík vyhlíží dnes v hlavních rysech tak, jako v letech Bohuslavova dětství. Z věžního ochozu se nabízí pěkný rozhled po městě (Martinů svoji věž jednou přirovnal k majáku).

Turistická mapa Poličky

Další odkazy

 
Použité informace a obrázky ze serveru policka.org